مهندسی وعلم مواد

علم مواد شامل پژوهش و تحقیق برای دستیابی به دانش پایه و اساسی در مورد ساختار درونی، خواص و فرآیند نمودن مواد است. در حالیکه مهندسی مواد اصولاً در ارتباط با استفاده عملی از دانش پایه مواد (علم مواد) است به گونه ای که بتوان مواد را به محصولات دلخواه یا مورد نیاز جامعه تبدیل کرد. در واقع لغت علم و مهندسی مواد ترکیب دهنده هر دو بخش علم مواد و مهندسی مواد است. علم مواد نهایت دانش پایه بوده و مهندسی مواد نهایت دانش کاربردی است و هیچ مرز مشخصی، جهت تفکیک و جدا نمودن این دو مقوله از یکدیگر وجود ندارد.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های استخدامی مهندس مواد

شما به عنوان مهندس مواد می توانید فرصت های شغلی خوبی در صنایع تولید فولاد، ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،‌ صنایع هوا- فضا، صنایع نظامی و صنعت نفت و پتروشیمی، کارخانجات تولید قطعات فلزی ( مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌ از جمله‌ یخچال‌، کولر، ماشین‌لباسشویی‌، تلویزیون‌ و ضبط صوت)، صنایع ساختمان‌سازی،‌ معادن ‌و صنعت سیمان بیابید. با کسب تجربه بیشتر به رده های بالاتر مانند مدیریت پروژه، متخصص گروه خاصی از مواد، کار در حوزه تحقیقات و مشاوره دست خواهید یافت.

اما در ایران. کشور ایران جزء معدود کشورهای جهان بشمار می رود که دارای معادن متنوع و غنی از فلزات است. با وجود این مزیت نسبی، متاسفانه هنوز ما موفق نشده ایم به جایگاه واقعی خود در تولید فلزات در جهان برسیم. در ایران در حال حاضر فقط فلزاتی نظیر آهن، مس، سرب، روی و آلومینیوم بصورت انبوه تولید می شود. هنوز ما وارد کننده فلزاتی نظیر تیتانیم، منیزیم، کبالت و … هستیم.

اما اگر بخواهیم به تفکیک بیان کنیم به این صورت است که فارغ‌التحصیلان‌ متالورژی استخراجی‌ می‌توانند جذب‌ مراکزی‌ شوند که‌ به‌ فرآیند استخراج‌ و تولید مواد اولیه‌ فلزی‌ (آهنی‌ و غیرآهنی‌) از کانی‌های‌ مربوط‌ می‌پردازند . برای مثال می‌توانند در صنایع‌ آهنی‌ و غیرآهنی‌ مانند ذوب‌ آهن‌ اصفهان‌، مجتمع‌ مس‌ سرچشمه‌ و آلومینیم‌ اراک‌ فعالیت‌ کنند.

فارغ‌التحصیلان‌ متالورژی صنعتی‌ نیز می‌توانند در مراکزی که با تولید قطعات فلزی سروکار دارند مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌ از جمله‌ یخچال‌، کولر، ماشین‌لباسشویی‌، تلویزیون‌ و ضبط‌ صوت‌ فعالیت‌ نمایند.

در مورد فرصت‌های‌ شغلی‌ مهندس‌ سرامیک‌ نیز باید گفت‌ که‌ امروزه‌ صنایع‌ سرامیک‌ برای‌ رشد اکثر صنایع‌ اهمیت‌ بسیاری‌ دارند. برای‌ مثال‌ صنایع‌ متالورژی و سایر صنایعی‌ که‌ با درجه‌ حرارت‌ بالا سروکار دارند، مصرف‌کننده‌ مواد دیرگداز هستند یا صنایع‌ الکترونیک‌ احتیاج‌ به‌ قطعات‌ مختلف‌ سرامیکی‌ با خواص‌ الکترونیکی‌ و مغناطیسی‌ مطلوب‌ دارند. همچنین‌ صنایع‌ اتومبیل‌سازی‌، صنایع‌ ساختمانی‌، صنایع‌ تولید نیرو، مخابرات‌ و بالاخره‌ هر خانه‌ و خط‌ تولید هر کارخانه‌ای‌ نیاز به‌ فرآورده‌های‌ سرامیکی‌ دارد. در حال‌ حاضر کشور ما کارخانه‌های‌ عمده‌ کاشی‌سازی‌، چینی‌سازی‌، تولیدکننده‌ مواد نسوز، تولیدکننده‌ سرامیک‌های‌ الکتریکی‌، شیشه‌سازی‌، آجرسازی‌ و سیمان‌ دارد‌ که‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ سرامیک‌ می‌توانند در آنها مشغول‌ به‌ کار گشته‌ و به‌ افزایش‌ کارایی‌ و راندمان‌ کارخانه‌ و همچنین‌ بهبود کیفیت‌ محصول‌ آن‌ کمک‌ نمایند.

وظایف مهندس مواد

 • به عنوان یک مهندس مواد، شما رفتار مواد را در شرایط مختلف بررسی کرده و به  پیشرفت های تکنولوژی در طیف وسیعی از صنایع کمک می کنید. مثال هایی از کار یک مهندس مواد عبارت است از: تست پلاستیک های تقویت شده فیبر کربنی برای قوی تر کردن آنها، ایجاد تجهیزات ورزشی سبکتر، ایجاد پلیمرهای خاص، تولید سرامیک و مواد مورد استفاده در ایمپلنت های دندانپزشکی و....
 • مهندس مواد معمولا در مکان های خاصی که موادی  اعم از فلزات، پوشش ها و یا مواد شیمیایی وجود دارد، کار می کند. وظایف مهندس مواد شامل موارد زیر می باشد :
 • تعیین چگونگی عملکرد مواد و نحوه فاسد شدن و از بین رفتن آنها
 • تحقیق روی خواص مواد و راه های جدید ترکیب آنها
 • آزمایش مواد تحت شرایط مختلف
 • تحلیل داده های حاصل از آزمایشات با استفاده از نرم افزارهای مدلسازی کامپیوتری
 • ایجاد نمونه های اولیه محصولات جدید
 • کمک در طراحی فرآیند تولید محصولات با استفاده از مواد جدید
 • بررسی دلیل شکست های ساختاری و یا جزئی
 • نظارت بر تکنسین ها
 • مهندس مواد اغلب از روش بی خطر برای بررسی مواد استفاده می کند مانند تست تحمل گرما و خوردگی، هدایت الکتریکی و یا دوام و قدرت.

برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی مواد

 • SolidCast ( نرم افزاری برای شبیه سازی ریخته گری)
 • Predict Corrosion ( نرم افزار پیش بینی خوردگی)
 • MAGMA ( نرم افزار شبیه ساز ریخته گری)
 • Periodic Table ( نرم افزار جدول تناوبی عناصر)
 • Mold Flow ( نرم افزار شبیه سازی تزریق پلاستیک)
 • Flow ۳D Cast ( نرم افزاری برای شبیه سازی  و پیش بینی حرکت مذاب و انجماد در قطعات ریخته گری)
 • Atlas of Phase Diagram (نرم افزاری شامل ۱۰۶۷ دیاگرام دوتایی فلزی و ۳۰۰ نمودار تعادلی سه تایی)
 • AutoForm ( نرم افزار صنایع شکل دهی به خصوص در شاخه ورق کاری)
 • Image tool  (نرم افزار آنالیز تصاویر متالوگرافی و ریزساختاری)

 

آیدی تلگرام انجمن:materials_razi@

 ايرج گوراني
دبیر

احسان گوراني
شورای مرکزی

معصومه مطاعي
شورای مرکزی

داريوش دانيالي تختگاهي
شورای مرکزی

رضا عزيزي
شورای مرکزیمهندسی مواد و متالورژی
چهارشنبه , 23 مهر 1399
ايرج گوراني
کارگاه آموزش مجازی مقدماتی آنلاین برنامه نویسی فرترن
((بسم الله الرحمن الرحیم)) در این دوره که با عنوان آموزش مقدماتی برنامه نویسی فرترن در بستر اسکای روم معاونت فرهنگی دانشگاه در حال برگزاری میباشد انجمن علمی مواد با توجه به تقاضای تعدادی از دانشجویان متقاضی قصد دارد تا دانشجویان را با فضای برنامه نویسی مهندسی فرترن آشنا نماید چرا که برنامه نویسی لازمه حل مسایل روزمره مهندسی در زندگی میباشد و هر مهندس باید برای حل مسایل پیچیده و دور از حساب با دست به یک زبان برنامه نویسی مسلط باشد زبان برنامه نویسی فرترن نیز از زبان های برنامه نویسی مختص رشته های مهندسی میباشد . مدرس این دوره جناب آقای ایرج گورانی از دانشجویان کارشناسی رشته مهندسی مواد دانشگاه رازی میباشد که با توجه به توانایی ایشان در زمینه تدریس فرترن ایشان مقدمات و چگونگی کار با برنامه فرترن را برای شرکت کننده های گرامی بیان می نمایند .


مهندسی مواد و متالورژی
ﺳﻪشنبه , 01 مهر 1399
ايرج گوراني
کلاس مجازی آنلاین ریخته گری با برنامه تخصصی procact با همکاری دانشگاه امام(ره)قزوین
((بسم الله الرحمن الرحیم)) انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه رازی کرمانشاه در راستای گذر انجمنان از مرحله اول به دوم با همکاری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره ) قزوین در نظر داشتند تا دانشجویان متقاضی و دوست دار ریخته گری را با استفاده از نرم افزار پروکست بیشتر با صنعت ریخته گری آشنا سازند که در این دوره که در بستر اینترنتی و آنلاین برگزار گردید آقای مهندس درویشی مدیر طراحی کارخانه فولاد روانشیر مدرس این نرم افزار بودند و با استفاده از تجارب صنعتیشان نرم افزار را برای دانشجویان تدریس نمودند که دوره بسیار کاربردی وبرای اهداف صنعتی و آینده دانشجویان رشته متالورژِی موثر برگزار گردید در انتها نیز از سوی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره ) برای دانشجویان شرکت کننده در طرح گواهی حضور و گذراندن دوره صادر می گردد .


مهندسی مواد و متالورژی
پنجشنبه , 13 شهریور 1399
ايرج گوراني
کارگاه آموزشی مجازی انتخاب واحد
((بسم الله الرحمن الرحیم )) انجمن علمی قصد داشت تا با برگزاری کارگاهی تحت عنوان کارگاه آموزشی مجازی انتخاب واحد برای دانشجویانی که مشکل انتخاب واحد دارند کمک حالی باشد که ایشان بتوانند مشکلات خود را در این راستا ذکر کنند و جواب بگیرند که خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد و دانشجویان عزیز بعد از فرایند انتخاب واحد از انجمن علمی تشکر کردند که تسلط آن ها را در این امر بالاتر برده و از استرس این فرایند کاسته است. در این کارگاه که به صورت لایو در پیج اینستاگرام انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه رازی برگزار گردید آقایان ایرج و احسان گورانی اعضای شورای مرکزی انجمن علمی با کمک جناب دکتر مجتهدی استاد راهنمای فعال انجمن و آقای رضا عزیزی و خانوم معصومه مطاعی اعضای دیگر شورای مرکزی انجمن یک فرایند انتخاب واحد صفر تا صد را انجام داده و برای دانشجویان عزیز به نمایش گذاشتند و در انتها نیز فرصت پرسش و پاسخ داده شد تا دانشجویان عزیز جواب سوالات خود را در این خصوص بگیرند .


مهندسی مواد و متالورژی
شنبه , 01 شهریور 1399
ايرج گوراني
سری پادکست های آشنایی بیشتر با مهندسی مواد و متالورژی
((بسم الله الرحمن الرحیم)) انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه رازی با استفاده از استحقاق های اعضای شورای مرکزی این انجمن در رابطه با کار تولید محتوا قصد دارد تا دانشجویان مخاطب خود را که هم رشته ای های عزیزمان میباشند با رشته تحصیلی خود توسط سری پادکست های علمی بیشتر آشنا نماید که این پادکست ها به صورت مستمر و به محض حاضر شدن در کانال اطلاع رسانی انجمن علمی درج میگردد تا شنونده های آن بتوانند درک بهتری از تاریخچه و گستردگی رشته و گرایش های تحصیلی آن و بازار کار مربوطه و چگونگی ارتباط رشته با محیط پیرامون خود داشته باشند .لینک نمونه پادکست خدمت معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه پیوست میگردد. لینک نمونه پادکست های آشنایی با مهندسی مواد و متالورژی : https://drive.google.com/file/d/1lsV-G-w_brJSzu-9dhbNir4Pu_spPAO5/view?usp=sharing


مهندسی مواد و متالورژی
ﺳﻪشنبه , 08 مهر 1399
ايرج گوراني
وبینار رایگان بزرگراه ورود به صنعت ( نیاز صنعت متالورژی و بازار کار آن)
بسم الله الرحمن الرحیم انجمن علمی مهندسی مواد دانشگاه رازی با برگزاری وبینار رایگان با عنوان بزرگراه ورود به صنعت قصد داشت دانشجویان و مهندسان آینده را به صنعت نزدیکتر گرداند با توجه به صنعتی بودن رشته مهندسی مواد این امر امری لازم بود که دانشجویان با بازار کار و نحوه ورود به صنعت در رشته خود و آینده خود را بهتر بشناسند . در این وبینار که در تاریخ سه شنبه 8 مهر ماه 99 به صورت مجازی و در بستر اسکای روم دانشگاه برگذار گردید تعدادی دانشجو هم رشته از سایر دانشگاه های کشور نیز ثبت نام نمودند و شرکت کردند . سخنران این وبینار جناب مهندس داوود محمودی (شاغل در کنترل کیفیت نیروگاه های کشورمان) بودند که به موضوعات مهم و صنعتی ای از جمله چگونگی راه یابی به صنعت و ورود به بازار کار و توضیحاتی راجع به چگونگی و استخدام های شرکت ها و ارگان های مهم در رابطه با صنعت متالورژی پرداختند در پایان نیز فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان حاضر در جلسه داده شد که صوالات خود را در رابطه با موضوعات مرتبط به رشته مهندسی مواد و متالورژی بپرسند و پاسخ خود را دریافت نمایند . لینک یلم ضبط شده وبینار برای دسترسی سایر اعضا در این گزارش خدمت معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه پیوست می گردد . لینک کلیپ ضبط شده وبینار : https://drive.google.com/file/d/14Tkrv59sqi-P5DufG_jc4c50GaOFA2tx/view?usp=sharing


مهندسی مواد و متالورژی
چهارشنبه , 04 دی 1398
شهاب پاي گذار
کارگاه جمع بندی و رفع اشکال درس استاتیک
باسمه تعالی با توجه به نیاز و درخواست دانشجویان در جهت رفع اشکال و ابهاماتی که در طول ترم برای آنها بوجود آمده، همچنین تقویت در دروس پایه ای که تا پایان دوران تحصیل در اکثر رشته های مهندسی با آن سر و کار دارند. از جمله این دروس درس استاتیک می باشد، لذا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی کارگاهی را با این عنوان و در طی چهار جلسه که مدرس آن نیز جناب آقای مهندس یوسف احمدی بود، برگزار نمود.


مهندسی مواد و متالورژی
دوشنبه , 25 آذر 1398
شهاب پاي گذار
برگزاری کارگاه آموزش با نرم افزار اباکوس
باسمه تعالی با گسترش روز افزون صنایع و نیاز آنها به طراحی و بررسی های اولیه جهت پیش بینی و تخمین شرایط که این عملیات امروزه به وسیله نرم افزار های مهندسی و مدیریتی صورت می گیرد. نرم افزار شبیه سازی اباکوس یکی از نرم افزار های پرطرفدار به علت کاربرد گسترده آن در حوزه شبیه سازی فرآیند های متالورژیکی و مکانیکی می باشد، که در این راستا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی اقدام به برگزاری کارگاهی جهت آشنایی مقدماتی با نرم افزار مذکور نمود، این دوره در ده جلسه یک و نیم ساعتی و با تدریس، جناب آقای مهندس احسان خشمین دانشجوی ارشد مواد برگزار گردید.


مهندسی مواد و متالورژی
پنجشنبه , 05 دی 1398
شهاب پاي گذار
کارگاه آموزش با استاندارد های صنعتی
باسمه تعالی باتوجه به اهمیت استاندارد ها در حوزه مهندسی و بخصوص مهندسی مواد همچنین ضرورت یادگیری و استفاده از آنها در جهت موفقیت در بخش های بازرسی، کنترل و سرویس تجهیزات، لذا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دوره ای را با این محوریت به مدت 8 ساعت و در تاریخ پنج شنبه پنجم دی ماه برگزار نمود، که در آن به شناخت و بررسی استانداردها چگونگی کد خوانی آموزش پایپینگ، گزارشات بازرسی جوش، مانیتورینگ خوردگی و دیگر مسائل پرداخته شد، مدرس این دوره نیز مهندس علی اصغر بیاتی معاون بازرسی فنی شرکت پتروشیمی پلیمر کرمانشاه بود.


مهندسی مواد و متالورژی
شنبه , 30 آذر 1398
شهاب پاي گذار
برگزاری کارگاه آموزش با کنترل کیفیت QC
باسمه تعالی با توجه به اینکه بحث کنترل کیفیت یکی از مباحث مهم و کاربری برای ورود دانشجویان مهندسی مواد به بازار کار است، لذا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی اقدام به برگزاری دوره مذکور نمود،که این دوره به مدت چهار ساعت و در سالن سمعی بصری دانشکده فنی و مهندسی برگزار گردید که مدرس آن نیز مهندس دانشور مدرس دوره های سازمان فنی و حرفه ای استان بود.


مهندسی مواد و متالورژی
چهارشنبه , 20 آذر 1398
شهاب پاي گذار
برگزاری کارگاه آموزش با HSE
باسمه تعالی در راستای آشنایی دانشجویان با مسائل ایمنی و بهداشت در محیط کار لذا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی اقدام به برگزاری کارگاه آموزش با HSE (ایمنی و سلامت در محیط کار) نمود. این کارگاه به مدت چهار ساعت در سالن سمعی بصری دانشکده فنی و مهندسی در تاریخ 98/09/20 برگزار گردید.


مهندسی مواد و متالورژی
دوشنبه , 18 آذر 1398
شهاب پاي گذار
بازدید از مجتمع جهان فولاد غرب
باسمه تعالی سری دوم بازدید از مجتمع جهان فولاد غرب، با هدف آشنایی دانشجویان مهندسی مواد و متالورژی با مباحث شکل دهی و نورد جهت تولید تیر آهن و میلگرد، در تاریخ 98/09/18 انجام گردید، که در این بازدید دکتر عباسی خزائی نیز به همراه دانشجویان شرکت کردند.


مهندسی مواد و متالورژی
دوشنبه , 11 آذر 1398
شهاب پاي گذار
مرحله اول بازدید از مجتمع جهان فولاد
باسمه تعالی در راستای برقراری ارتباطی مناسب میان صنعت و دانشگاه همچنین ضرورت یادگیری و مشاهده میدانی مباحثی که در دانشگاه بصورت تئوری بیان می شوند، لذا انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه رازی مرحله اول بازدید از مجتمع جهان فولاد غرب را در تاریخ دوشنبه 11 آذر ماه برگزار نمود، که در این بازدید نیز دکتر رضا بختیاری عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد به همراه دانشجویان شرکت نمود.


مهندسی مواد و متالورژی
چهارشنبه , 13 آذر 1398
شهاب پاي گذار
بازدید علمی از شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه
بسمه تعالی سری دوم از سلسله بازدید های بازرسی فنی باتوجه به لزوم آشنایی دانشجویان متالورژی دانشگاه رازی با صنایع نفت ،گاز ،پالایش و پتروشیمی انجمن علمی مهندسی موادومتالورژی دانشگاه رازی بازدیدی را از شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در تاریخ 13 آذر ماه برگزار نمود ،در این بازدید دکتر مجتهدی و دکتر زنگنه نیز به همراه دانشجویان حضور داشتند.


مهندسی مواد و متالورژی
دوشنبه , 04 آذر 1398
شهاب پاي گذار
گروه موسیقی جهت اجرا در مراسم معارفه نوورود ها
باسمه تعالی در راستای جشن معارفه دانشجویان جدیدالورود در تاریخ 4آذر ماه انجمن علمی با دعوت از گروه موسیقی (آدٌر) فضای جلسه را با موسیقی خوش نوای سنتی دلنشین تر کرد .


مهندسی مواد و متالورژی
دوشنبه , 04 آذر 1398
شهاب پاي گذار
نشست هم اندیشی اساتید و دانشجویان مهندسی مواد و متالورژی
باسمه تعالی نشست هم اندیشی اساتید و دانشجویان جدیدالورود در تاریخ 4آذر ماه در سالن گلستان فرهنگ و ادب برگزار گردید.دراین مراسم اعضای هیئت علمی دکتر مجتهدی،دکتر زنگنه،دکتر بختیاری،دکترعباسی خزائی ودکتر مقدم ضمن معرفی رشته به معرفی فرصت های شغلی ،دوره ها و دروس مورد نیاز جهت ورود به بازار کارپرداختند. در پایان این مراسم نیز یک عدد خودکار و بروشور به رسم یادبود به دانشجویان اهدا گردید.


مهندسی مواد و متالورژی
چهارشنبه , 29 آبان 1398
شهاب پاي گذار
بازدید علمی از شرکت پتروشیمی پلیمر کرمانشاه
باسمه تعالی باتوجه به اهمیت بازرسی فنی در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همچنین لزوم آشنایی دانشجویان متالورژی با صنایع مذکور انجمن علمی مهندسی مواد ومتالورژی دانشگاه رازی بازدیدی را از شرکت پتروشیمی پلیمر کرمانشاه در تاریخ 29 آبان ماه برگزار نمود، که در این بازدیددکتر مجتهدی و دکتر زنگنه نیز به همراه دانشجویان شرکت کردند.