تاریخچه گروه
گروه گیاه‌پزشکی از مهر ماه ۱۳۷۹ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی کار خود را آغاز نمود. در مقطع کارشناسی ارشد، این گروه آموزشی اولین بار در سال ۱۳۸۶ در رشته حشره شناسی کشاورزی و در سال ۱۳۸۸ در رشته بیماری شناسی گیاهی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ نیز گروه گیاه ­پزشکی با پذیرش دانشجو در مقطع دکتری حشره شناسی کشاورزی فعالیت­های آموزشی و پژوهشی خود را توسعه داده است.

 

اهداف تأسیس گروه
در حیطه آموزشی، هدف گروه تربیت نیروهای متخصص و توانمند در زمینه تشخیص آفات و عوامل بیماریزای گیاهی و آشنا به اصول و روش های نوین مدیریت مزرعه است. در این راستا تلاش میشود دانشجویان علاوه بر دانش کلاسیک گیاهپزشکی با مباحث نوین در مدیریت پایدار مزرعه و کشاورزی سالم و ارگانیک آشنا شوند. گروه گیاهپزشکی رسالت اصلی خود را تربیت دانش آموخته گان کارشناسی کارامد به منظور رفع نیازهای کشاورزی استان در نظر گرفته است.
در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز، فعالیت های پژوهشی گروه در گرایش های متنوع گیاه‌پزشکی انجام می شود و رسالت اصلی آن معطوف به فراهم ساختن بستر لازم جهت انجام فعالیت های تحقیقاتی کاربردی و تقاضا محور در حوزه کشاورزی است. علاوه بر این تحقیقات مرز دانش و همکاری های بین المللی نیز مورد توجه جدی قرار گرفته است.


مباحت آموزشی گروه
گروه گیاه‌پزشکی دارای دو بخش بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی کشاورزی است که در بخش بیماری شناسی گیاهی مباحث مرتبط با بیماری های گیاهی، قارچ شناسی، ویروس شناسی گیاهی، پروکاریوت های بیماری زای گیاهی، نماتدشناسی گیاهی، اصول مدیریت بیماری های گیاهی و کنترل بیولوژیک تدریس می شود. در بخش مرتبط با آفات نیز مباحت مرتبط با آفت شناسی، حشره شناسی کشاورزی، کنه شناسی، اصول مدیریت آفات گیاهی، اکولوژی و دینامیسم جمعیت حشرات، فیزیولوژی و سم شناسی تدریس می گردد.
گروه گیاهپزشکی از دو آزمایشگاه آموزشی و هفت آزمایشگاه تحقیقاتی به منظور پیشبرد اهداف آموزشی و پژوهشی خود بهره می گیرد. آزمایشگاه های گروه مجهز به تجهیزات کلاسیک ضروری در تشخیص آفات و بیماری های گیاهی و تجهیزات پیشرفته برای خالص سازی و تشخیص مولکولی عوامل زیستس خسارت زای گیاهی می باشد. از تجهیزات گروه می توان به اتاقک های رشد گیاهی، میکروسکوپ های تشریج و نوری متنوع، دستگاه Real-time PCR، PCR، سانتریفوژ معمولی و یخچال دار، ژل داک و همچنین دسترسی به آزمایشگاه مرجع دانشکده کشاورزی اشاره کرد.

 

مقاطع تحصیلی
 

کارشناسی:

-          گیاهپزشکی

کارشناسی ارشد:

-         بیماری شناسی گیاهی

-         حشره شناسی کشاورزی

دکترا:

-         حشره شناسی کشاورزی

 

 

اعضای  هیأت علمی آموزشی گروه

ردیف

نام استاد

درجه علمی

زمینه پژوهشی

ایمیل

۱

علی­نقی میرمؤیدی

استاد بازنشسته

سیستماتیک حشرات

alimirmoayedi@gmail.com

۲

حسنعلی واحدی

دانشیار

سیستماتیک حشرات

vnassah@yahoo.com

۳

سعید عباسی

دانشیار

قارچ شناسی و مدیریت بیماری­های گیاهی

abbasikhs@yahoo.com

۴

علیرضا معرفت

دانشیار

باکتری شناسی گیاهی

marefat@razi.ac.ir

۵

عباسعلی زمانی

دانشیار

اکولوژی حشرات، کنترل بیولوژیک آفات

azamani@razi.ac.ir

۶

ناصر معینی نقده

استادیار

اکولوژی حشرات

moeeny@razi.ac.ir

۷

روح الله شریفی

استادیار

باکتری­های محرک رشد گیاه، کنترل بیولوژیک

r.sharifi@razi.ac.ir

۸

صمد جمالی

استادیار

قارچ شناسی

jamali۴۵۴@yahoo.com

۹

مرضیه علیزاده

استادیار

فیزیولوژی و سم شناسی

alizadehmzh@gmail.com

۱۰

هادی خاطری

استادیار

ویروس شناسی

hkhateri@razi.ac.ir

 

 

اعضای  هیأت علمی پژوهشی گروه

ردیف

نام استاد

درجه علمی

زمینه پژوهشی

ایمیل

۱

حمیدرضا پوریان

استادیار

کنترل بیولوژیک آفات

 

۲

مریم درب امامیه

استادیار

کنه شناسی

 

۳

ناهید معرف زاده

استادیار

کنترل بیولوژیک بیماری های گیاهی

 

 

 

 

کارشناسان گروه

خانم اکبری- کارشناس حشره شناسی

خانم قنبری- کارشناس بیماری شناسی گیاهی

 

مدیر گروه: دکتر روح اله شریفی

دبیر انجمن: کوثر طاهریان 

اعضای انجمن: فرانک سلیمانی - فاطمه مومنه - محمدرضا پایدار - حافظ رومیان 

 فرانك سليماني سرتختي
شورای مرکزی

كوثر طاهريان
دبیر

پريا نظري
شورای مرکزی

فرناز اكبري نوراني
شورای مرکزی

پرستو مهرآرا
شورای مرکزیگیاهپزشکی
ﺳﻪشنبه , 26 آذر 1398
كوثر طاهريان
کارگاه آموزشی ساخت لامپ رشد گیاهی
کارگاه فوق با هدف علاقمند سازی دانشجویان به کار عملی و افزایش مهارت های آنها در دو جلسه تئوری و دو جلسه عملی برگزار گردید


گیاهپزشکی
ﺳﻪشنبه , 26 آذر 1398
كوثر طاهريان
کارگاه آموزشی ساخت لامپ رشد گیاهی
کارگاه فوق با هدف علاقمند سازی دانشجویان به کار عملی و افزایش مهارت های آنها در دو جلسه تئوری و دو جلسه عملی برگزار گردید


گیاهپزشکی
ﺳﻪشنبه , 14 آبان 1398
كوثر طاهريان
کارگاه آموزشی هرس دوبل انگور
بسمه تعالی گزارش برگزاری کارگاه آموزشی هرس دوبل انگور انجمن علمی مهندسی گیاه پزشکی دانشگاه رازی به همت انجمن علمی مهندسی گیاه پزشکی اولین کارگاه آموزشی هرس دوبل انگور در تاریخ ۱۴ آبان ماه روز سه شنبه در دانشکده کشاورزی با تدریس آقای مهدی جلیلی در چهار ساعت ( تئوری و عملی ) برگزار گردید. کارگاه فوق با هدف آشنا سازی علاقمندان و دانشجویان با صحیح هرس کردن درختان و زمان مناسب انجام آن جهت افزایش عمر درخت و باردهی آن و در نهایت بالا بردن کیفیت محصول و ... برگزار شد. در این دوره ۲۹ نفر از علاقمندان به یادگیری حضور داشتند که امیدواریم با برنامه ریزی های بهتر در آینده بتوانیم با برگزاری دوره های مشابه گامی مهم و موثر در ایجاد رغبت در علاقمندان در این زمینه برداشته و دوره هارا با تعداد بیشتر و کیفیت بالاتر برگزار کنیم.


گیاهپزشکی
ﺳﻪشنبه , 28 آبان 1398
كوثر طاهريان
کارگاه آموزشی طراحی فضای سبز با نرم افزار
بسمه تعالی گزارش برگزاری کارگاه آموزشی طراحی فضای سبز با نرم افزار Architect 3D LandScapeDesign انجمن علمی مهندسی گیاه پزشکی دانشگاه رازی به همت انجمن علمی مهندسی گیاه پزشکی اولین کارگاه آموزشی طراحی فضای سبز با نرم افزار در آذر ماه در دانشکده کشاورزی با تدریس آقای میلاد فریدونی در دو جلسه تئوری و سه جلسه عملی ( کار با نرم افزار ) به مدت ۱۰ ساعت برگزار گردید. کارگاه فوق با هدف آموزش شناسایی و کاربرد گیاهان و ساختار مواد مورد استفاده برای اجرای پروژه های طراحی فضای سبز، مفاهیم اولیه ی کسب و کار و تمرین های لازم برای اجرای یک کسب و کار طراحی فضای سبز و همچنین تئوری و دانش مورد نیاز برای حفظ سیستم های فضای سبز موجود، بدست آوردن مهارت های ضروری برای ایجاد انواع مختلف نقشه ها از پوشش گیاهی، پیاده رو ها، نقشه برداری، و عناصر تزئینی مانند چشمه ها و … برگزار گردید. سایر مواردی که کارآموزان این دوره آموزشی فرا گرفتند: چگونه نقشه باغ ها، زمین های بازی، پارک ها و ... را به زیبایی بهم پیوند دهند و به طراحی های خود نقش دهند. همچنین آنها چگونگی ایجاد طرح های پایدار و سازگار با محیط زیست را یاد گرفتند. در این دوره ۵۰ نفر از علاقمندان به یادگیری حضور داشتند که امیدواریم با برنامه ریزی های بهتر در آینده بتوانیم با برگزاری دوره های مشابه گامی مهم و موثر در ایجاد رغبت در علاقمندان در این زمینه برداشته و دوره هارا با کیفیت بالاتر برگزار کنیم.