سمانه سنجابي
دبیر

دنيا مرادويسي
شورای مرکزی

پريا سياه بيدي
شورای مرکزی

نگين ملكي
شورای مرکزی

حوريه فرضي
شورای مرکزیترویج
پنجشنبه , 06 آذر 1399
سمانه سنجابي
"کارگاه آموزشی طراحی و اجرای فضای سبز شهری"
به همت انجمن علمی مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی با همکاری مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی گیاهی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه و مدیریت سبز دانشگاه رازی "کارگاه آموزشی طراحی و اجرای فضای سبز شهری" به مدت 2 ساعت آموزشی در تاریخ 6 آذر ماه 1399 در فضای اسکای روم برگزار گردید. در این کارگاه سرکار خانم دکتر شیما علائی- عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و مدرس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی به معرفی و آموزش اصول طراحی و اجرای فضای سبز شهری پرداختند. وبینار مذکور با استقبال و شرکت 121 نفر از اساتید، دانشحویان و کارمندان سراسر کشور از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، شهرداری استان کردستان، سازمان نظام مهندسی و ... همراه بود. در ادامه نیز به پرسش و پاسخ در زمینه طراحی و اجرای فضای سبز پرداخته شد. در پایان با توجه به استقبال صورت گرفته و درخواست شرکت¬کنندگان؛ سمانه سنجابی دانشجوی دکتری توسعه کشاورزی و دبیر انجمن علمی گروه ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه رازی، خاطرنشان کردند هماهنگی لازم جهت برگزاری دوره¬های تکمیلی در زمینه طراحی و اجرای فضای سبز صورت خواهد گرفت. همچنین پس از هماهنگی با استاد محترم سرکار خانم دکتر علائی فیلم ضبط شده کارگاه در کانال تلگرامی انجمن علمی گروه ترویج و آموزش کشاورزی به آدرس @anjoman_tarvij منتشر گردید.


ترویج
ﺳﻪشنبه , 27 آبان 1399
سمانه سنجابي
کارگاه آموزشی روش های تدریس فعال در آموزش آنلاین
به همت انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی "کارگاه آموزشی روش¬های تدریس فعال در آموزش آنلاین" به مدت 3 ساعت آموزشی در تاریخ 27 آبان ماه 1399 در فضای اسکای روم برگزار گردید. در این وبینار جناب آقای دکتر امید نورورزی- دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه واگنینگن هلند با سابقه تدریس و پژوهش در دانشگاه¬های میشیگان آمریکا، اولو فنلاند، سارلند آلمان، دانشگاه مدیریتی اییسگ فرانسه و دانشگاه تربیت مدرس به معرفی و آموزش روش¬های تدریس فعال در آموزش آنلاین پرداختند. جامعه هدف این کارگاه اعضای هیئت علمی، معلمین و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بود که مورد استقبال 170 نفر از اعضای هیئت علمی، معلمین و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از سراسر کشور و همچنین کشور ایتالیا قرار گرفت.


ترویج
چهارشنبه , 21 آبان 1399
سمانه سنجابي
کارگاه آموزش کاربردی نرم افزار Google Earth در علوم مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
به همت انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی "کارگاه آموزش کاربردی نرم افزار Google Earth در علوم مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی" به مدت 6 ساعت آموزشی در تاریخ 20، 21 و 22 آبان ماه 1399 در فضای اسکای روم برگزار گردید. در این وبینار جناب آقای مهندس سید پدرام نی نیوا- دانشجوی دکتری علوم مهندسی آبخیز-حفاظت آب و خاک، عضو و پیمانکار پایه پنجم سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی استان کردستان و کارشناس امور اراضی و منابع طبیعی مرکز خدمات غیردولتی شماره26 سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی شهرستان دیواندره استان کردستان به تدریس مقدماتی و پیشرفته نر افزار گوگل ارث پرداختند. در هر جلسه از کارگاه نزدیک به 100 نفر از کارشناسان و دانشجویان سراسر کشور شرکت داشتند. لازم به ذکر است فیلم ضبط شده کارگاه پس از هر جلسه به منظور رفع اشکال و استفاده عموم در کانال تلگرامی انجمن ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه رازی به آدرس@anjoman¬_tarvij قرار داده می¬شد.


ترویج
دوشنبه , 05 آبان 1399
سمانه سنجابي
وبینار تجاری سازی ایده های نوآورانه در حوزه کشاورزی
به همت انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی "وبینار تجاری¬سازی ایده¬های نوآورانه در حوزه کشاورزی" روز دوشنبه 5 آبان ماه 1399 ساعت 10 الی 12 در فضای اسکای روم برگزار گردید. در این وبینار جناب آقای مهندس شهاب خوش خوی- مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه در زمینه فرآیند ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوآورانه، معرفی پارک علم و فناوری (مأموریت، خدمات و حمایت¬ها) و شرایط راه¬اندازی کسب و کارهای فناورانه در بخش کشاورزی به ایراد سخن پرداختند. در پایان جلسه نیز شرکت¬کنندگان به پرسش سوالات خود پرداختند. وبینار مذکور با استقبال بیش از 100 نفر از مدیران، اساتید، کارشناسان و دانشجویان سراسر کشور همراه بود.


ترویج
پنجشنبه , 01 آبان 1399
سمانه سنجابي
کارگاه تخصصی نقش ترویج کشاورزی در جهش تولید؛ برنامه¬ها و چالش¬ها
به همت انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی "کارگاه تخصصی نقش ترویج کشاورزی در جهش تولید؛ برنامه¬ها و چالش¬ها" از سلسله نشست¬های تخصصی همایش ملی فرهنگ جهادی و جهش تولید روز پنج شنبه یکم آبان ماه 1399 ساعت 10 الی 13 در فضای ادوبی کانکت و ویدئوکنفرانس برگزار شد. در این وبینار جناب آقای دکتر اسماعیل کرمی دهکردی- مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری وزارت جهاد کشاورزی و دانشیار ترویج و توسعه پایدار روستایی دانشگاه زنجان در زمینه برنامه¬ها و چالش¬های ترویج کشاورزی و نقش آن در جهش تولید به ایراد سخن پرداختند. وبینار مذکور با استقبال بیش از 400 نفر از مدیران، اساتید، کارشناسان و دانشجویان سراسر کشور همراه بود.


ترویج
دوشنبه , 28 مهر 1399
سمانه سنجابي
وبینار بین المللی بررسی ترکیبات غذا-دارو با استفاده از روش متابولیک درصنعت کشاورزی و دارویی
وبینار بین المللی «بررسی کمیت و کیفیت ترکیبات غذا-دارو با استفاده از روش متابولیک درصنعت کشاورزی و دارویی» توسط انجمن علمی دانشجویی ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه رازی با همکاری اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی شرق آسیا روز دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۸ ساعت ۱۰ الی ۱۲ در فضای اسکای روم برگزار شد. در این وبینار جناب آقای دکتر امیر مدرسی (دکتری میکروبیولوژی پزشکی، فوق دکتری انکولوژی و علوم اعصاب و فوق دکتری نانومتریال) در مورد اثر ترکیبات ریزمغذی در صنعت غذا-دارو، نقش متابولومیک و مطالعه آن در گیاهان دارویی، نشانگرهای زیستی ترکیبات غذا-دارو با استفاده از تکنیک های متابولومیک، کنترل کیفیت و بهینه سازی ترکیبات غذا-دارو به ایراد سخن پرداختند. وبینار مذکور با استقبال و شرکت ۶۰ نفر از کشور مالزی، دانشگاه های رازی، تهران، شهیدبهشتی، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، رامین اهواز، منابع طبیعی و علوم کشاورزی گرگان، زنجان، یاسوج، آزاد سنندج، آزاد خوزستان، مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، پژوهشگاه شیمی، مرکز رشد جهاد دانشگاهی ارومیه، محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، مرکز رشد کشاورزی و فناوری پارک علم و فناوری کرمانشاه و ... همراه بود. در پایان، سمانه سنجابی دانشجوی دکتری توسعه کشاورزی و دبیر انجمن علمی گروه ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه رازی که برگزار کننده این وبینار بین المللی بودند، خاطرنشان کردند که با توجه به استقبال صورت گرفته در آینده نزدیک وبینارهای مشابهی را برگزار خواهند نمود.


ترویج
ﺳﻪشنبه , 15 مهر 1399
سمانه سنجابي
مصاحبه با دکتر اسماعیل شهبازی-پدر علم ترویج و توسعه روستایی
مصاحبه با جناب آقای دکتر اسماعیل شهبازی؛ پدر علم ترویج و توسعه روستایی در تاریخ هفتم مهرماه 1399 انجام پذیرفت که نتیجه آن در قالب توصیه نامه ای به مناسبت گرامی داشت روز روستا و عشایر در فرمت pdf در کانال تلگرامی انجمن ترویج و آموزش کشاورزی و سایر کانال های دانشگاهی، استانی و ملی منتشر گردید. تعداد بازدید کنندگان فایل توصیه نامه در کانال انجمن علمی 951 نفر بوده و در سایر کانال ها و گروه های تلگرامی نیز نزدیک به 1000 بازدیدکننده داشته است.


ترویج
دوشنبه , 28 بهمن 1398
دنيا مرادويسي
همایش آشنایی با منشور حقوق دانشجویی
همایش "آشنایی با منشور حقوق دانشجویی گامی در جهت افزایش آگاهی دانشجویان"توسط انجمن علمی دانشجویی گروه ترویج وآموزش کشاورزی دانشگاه رازی در تاریخ دوشنبه28بهمن ماه 1398به مدت دو ساعت در آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار گردید.دراین نشست ابتدا مهم ترین سرفصل های منشور همچون حقوق اساسی،حقوق سیاسی،حقوقفرهنگی واجتماعی وغیره توسط جناب آقای دکتر علی عباس حیاتی عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه رازی برای شرکت کنندگان ارائه شد.در ادامه،نماینده معاونت دانشجویی جناب آقای مهندس صوفی به سوالات دانشجویان در زمینه برخی حقوق صنفی و رفاهی دانشجویان از قبیل انواع وام های دانشجویی،خوابگاه ها وغیره در بخش پرسش و پاسخ،پاسخگوی سوالات حاضرین بودند


ترویج
چهارشنبه , 11 دی 1398
دنيا مرادويسي
کارگاه آموزشی،کاربردی GIS
کارگاه آموزشیGISپیشترفته در مهندسی عمران/کشاورزیبا حمایت انجمن علمی گروه ترویج و آموزش در تاریخ11و12دیماه به مدت16ساعت آموزشی توسط جناب آقای دکتر آذری عضو هیئت علمی دانشگاه رازی باحضور 16نفر از دانشجویان برگزار گردید.در این کارگاه مطالبی به شرح ذیل ارائه گردید:ضرورت طراحی و ایجادسیستم اطلاعات مکانی،بر پایه بکارگیری توامان داده های مکان محورو اطالاعات توصیفی آنهامیباشد.این سیستم امکان ذخیره به روز اطاعت زمین مرجع و ترکیب آنها با اطلاعات مختلف را بصورت کاربردی جهت طراحی وبرنامه ریزی شهری و روستایی فراهم نموده است.این دانش در زمینه های مختلفی از جمله برنامه ریزی،محیط زیست،عمران،کشاورزی و...کاربرد دارد.در کارگاهGISپیشترفته،پس از بیان مقدمه ای بر ضرورت و کاربرد آن،به معرفی بخش های مختلفArcGISشاملArcMap،ArcGhobnlوArcCatabgوArcSceneپرداخته شد.در ادامه مباحثی از جمله نحوه ی ورود و فراخوانی با فرمت های مختلف Geo Refrencingرتومی کردن نقشه ها،انواع سیستم مختصات و...بیان شد.همچنین ارتباط و کاربرد برخی از نرم افزار های جانبی همچون اتوکد،google earth،global mapperو...شرح داده شد.تمام مطالب پیش گفته به همراه مثال هایی کاربردی در رشته های عمران و کشاورزی توسط مدرس و هریک از شرکت کنندگان در کارگا انجام گرفت.


ترویج
چهارشنبه , 27 آذر 1398
دنيا مرادويسي
کارگاه تولید ورمی کمپوست
کارگاه ورمی کمپوست با تدریس خانم مهندس زهراحسینی با هدف آشنایی با اصول و روش های تولید ورمی کمپوست در تاریخ27آذر ماه به مدت 4ساعت آموزشی برگزار گردید.دراین کارگاه پس از تعریف و مقایسه ی انواع کود(کود آلی،کود ارگانیک،کود شیمیایی و...)به تشریح مزیت و برتری ونحوه ی استفاده از ورمی کمپوست نسبت به سایر کود ها پرداخته شد ودر ادامه تکات لازم به منظور پرورش کرم خاکی مولد ورمی کمپوست توضیح داده شد.


ترویج
دوشنبه , 15 مهر 1398
دنيا مرادويسي
بزرگداشت روز روستا وعشایر
روز ملی روستا وعشایر بعنوان یکی از مناسبت های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت گردیده است.15مهرماه به این عنوان نامگذاری شده است،معرفی چنین روزی به دانشجویان میتواند به توسعه وترویج فرهنگ روستایی کمک کند.این قشر شریف و بعضا محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل گردیده اند و در کنار آنان نیز عشایر این مردمان غیرتمند و صبور که امام آنان را ذخائر این مملکت نامیده اند.متاسفانه در سالیان اخیر به روستا و عشایر آن گونه که باید تئجه شود نشد.هرچند که نظام اسلامی در راستای محرومیت زدایی و ارائه امکانات به مناطق روستایی و عشایر ی خدمات ارزنده ای ارائه داده.روستاییان و عشایر سرمایه های گران سنگ کشور در ابعاد اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی و...هستند.در این برنامه ابتدا تعریفی از روستا و عشایر و معرفی این بخش از اجتماع صورت گرفت و با قرائت چند بیتی شعر در مورد روستا حال وهوای حضار را به آن سمت سوق داد وبا پخش کلیپی حضار ازسبک زندگی و نوع فرهنگ غالب در روستا آشنایی پیدا کردند.در پایان این مراسم باپذیرایی از حضار جلسه را خاتمه دادیم.


ترویج
پنجشنبه , 21 آذر 1398
دنيا مرادويسي
کارگاه آموزشی زنان روستایی برای آموزش استفاده از گیاهان دارویی
با توجه به هدف رشته ترویج وآموزش کشاورزی که تربیت نیروی کارشناس آموز ش دیده می باشد، قرار گرفتن دانشجویان در محیط واقعی کار و ارتباط با جامعه روستایی اهمیت زیادی دارد که در دوران تحصیل کمتر به دلیل محدودیت زمانی برای دانشجویان میسر است. در این راستا با همکاری معاونت محترم فرهنگی دانشگاه رازی از طریق انجمن علمی دانشجویی ترویج وآموزش کشاورزی آموزش زنان روستایی توسط دانشجویان با راهنمایی و مشاوره استاد مشاور انجمن علمی؛ خانم دکتر لاله صالحی در روستای کوره دره علیا کامیاران انجام پذیرفت. این امر با حضور دانشجویان و استاد مشاور انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی ، در منزل یکی از روستاییان با حضور زنان روستایی در صبح روز پنج شنبه 21 آذر ماه 1398 انجام گرفت که به صورت مشارکتی استاد مشاور و دانشجویان در مورد گیاهان دارویی منطقه و طریقه مصرف آنها و نقشی که در کمک به اقتصاد منزل و سلامتی افراد دارد تاکید نمودند. در ابتدا از دانش بومی زنان روستایی برای استفاده از گیاهان دارویی آشنای منطقه در انواع غذا مانند آویشن، پونه ونعناع و....پرسیده شد و سپس نحوه استفاده دارویی از گیاهان آشنا مانند آویشن، پونه نعناع، ریحان، شیرین بیان، گشنیز، شنبه لیله، زیره، رازیانه و ..... به همراه تصویر آنها و کاربردشان در بیماری ها یا تقویت سیستم عمومی بدن تاکید شد. همچنین برای ترغیب آنها از دمنوش گیاهان دارویی برای پذیرایی استفاده شد. در پایان زنان روستایی برای کشت گیاهان دارویی پرکاربرد و آشنا در منزل به صورت گلدانی با توجه به سرمای منطقه ترغیب شدند. در این کارگاه تجارب خوبی بین زنان روستایی و دانشجویان مبادله شد و فرصت مناسبی جهت آشنایی با جامعه روستایی و اصول ارتباط و آموزش را برای دانشجویان به همراه آورد.


ترویج
دوشنبه , 27 آبان 1398
دنيا مرادويسي
کارگاه کشت هیدروپونیک(آب کشت)
درابتداتعریفی از کشت هیدروپونیک وتاریخچه کشت گفته شدمثلااینکه پرورش گیاهان به روش گلخانه ای بدون خاک یا هیدروپونیک یکی ازراهکارهای مهم برای رسیدن بهحداکثرمحصول در حداقل زمان وباکیفیت عالی است.بعداز پرداختن به مقدمه وتاریخچه ی کشت به فواید این نوع کشت گلخانه ای گفته شدو اینکه محیط آن چگونه باشدوکشت آن راچگونه باید انجام داد.در ادامه در ارتباط با موادی که باید گیاه در آن کشت شود مثل پرلایت-کوکوپیت-ماسه-ورمی کولایت هم توضیحاتی داده شد.سیس مزایاومعایب-بازار محصول-مقایسه ی عملکرد برخی محصولات در کشت مورد بررسی قرارگرفت ودر آخربه توسعه ی کارآفرینی به کمک این نوع کشت موردبحث قرار گرفت.


ترویج
پنجشنبه , 23 آبان 1398
دنيا مرادويسي
آشنایی با کشت گلخانه ای
این کارگاه با هدف آشنایی افراد شرکت کننده با طریقه ی ساخت وکشت هایی که میتوان درگلخانه انجام داد.بازار فروش محصولات گلخانه و اینکه گلخانه بایددر چه شرایطی ساخته شود،وسایل وتجهیزات گلخانه بایدچگونه باشد.دراین کارگاه آموزشی به تمام جنبه های یک گلخانه ی خوب وپیشترفته وگلخانه های ساده وسنتی پرداخته شد.درگلخانه چه کشت وکاری بهتر است انجام شود.در کل این کارگاه آشنایی بود در رابطه باگلخانه برای افرادی که میخواهند در این حیطه ی شغلی وارد شوند.